Charlie Lister - Dostihoví greyhoundi



Kapitola 3

Vrchol stromu

Každý trenér greyhoundů chce vyhrát Derby, a mnozí cítí, že to je nahromadění jejich ambicí, podaří-li se jim vyšplhat k té nejvyšší metě. Pouze po několika málo letech tréninku „na plný úvazek“ vstoupil Charlie Lister do rekordních knih. SOME PICTURE vyhrál skotské a anglické derby, v irském derby byl ve finále pátý a to vše v jednom roce. SPRING ROSE dosáhla pozoruhodného double vítězstvím na Grand Prix a St. Leger ve stejném roce a zároveň mnoho dalších psů trénovaných Charliem vítězilo na dalších soutěžích.

Plné nasazení

Charlie byl dalek od toho, aby usínal na vavřínech. Dostával se pouze do tempa jako trenér špičkových greyhoundů. Nebylo to u něho jen vzrušení z vítězství, ale též uspokojení z práce se psy a ze schopnosti dostat z nich to nejlepší co v nich je.

Často majitel psa řekne: „Já mám stůl v restauraci, proč bys se k nám nepřipojil?“ „Ale já jsem daleko šťastnější na své základně, dávám psy do pořádku a sleduji jejich běh na dráze.“

Charlie měl dobré vztahy s majiteli psů, byli živoucí součástí jeho úspěchů. Větší část majitelů nechávala veškerá rozhodnutí na něm. Nechtěli být zapojeni do denní rutiny v kennelu, bydleli daleko od místa tréninků a nemohli stále jezdit na návštěvu svých psů. Například Mick McCormack, majitel CLEAR RUN, bydlí v Guernsey, nemůže toho tedy v kennelu příliš dělat. Většina majitelů ráda vidí své psy běžet na velkých dostizích. Cílem je samozřejmě mít psa, který poběží Derby a dokonce i když vědí, že jejich pes nemá příliš mnoho šancí, stále toto přání mají. „Snažil jsem se mluvit pravdivě o možnostech psa.“ Konec konců není to nejlepší nápad plýtvat 250-ti librami za volný vstup do derby, jestliže pes není dost dobrý. Ale majitelé mají rádi velkou příležitost a někteří jsou velice šťastní, když vidí svého psa běžet Derby.

Cesty k vítězství

Úspěšný kennel staví na pověsti jednoho nebo dvou výjimečných greyhoundů, ale kennel spoléhající na závodění v otevřených dostizích se musí držet stále vpředu. Jakmile dobří psi odejdou do psího důchodu, nově příchozí musí mít křídla. Charlie má opravdový zájem o každého psa umístěného v jeho kennelu a stále mezi nimi hledá příštího dostihového vítěze. Když SOME PICTURE odešel z dostihové kariéry do výslužby, Mudros kennel se hned zase soustředil na další dostihy v kalendáři. V roce 1998 DANS SPORT (NEW LEVEL – ANY BAND) prokázal špičkovou výkonnost na šest zatáček, vyhrál Grand Prix v Walthamstow. Na té samé dráze zvítězil i na Racing Post Festivalu Stayers Stakes. Byl to velký černý pes, běžec s velikými rychlostními předpoklady. 640 metrů ve Walthamstow běžel opravdu dobře. Možná, že neměl absolutně špičkovou formu, ale byl to opravdu dobrý chrt.

DRUMSNA POWER (ASHBURY PARK – DRUMSNA BEAUTY) prokázala, že je pro kennel velice důležitou fenou. Její nejlepší vítězství bylo ve Stayers Grand v běhu na 647 metrů v Belle Vue. Žíhaná fena pobila HUMBLE ROVER o dvě a půl délky a zvítězila v čase 40,58s.

FARLOE BONUS (ALPINE MINISTER – FARLOE POST) je výjimečným příkladem greyhounda, který dokázal udržet špičkovou formu po velmi dlouhou dobu. Bílý a žíhaný pes otevřel svůj závodnický účet v roce 1998 vítězstvím na Summer Cup v Milton Keynes a pokračoval ve svých vítězstvích v roce 1999 a 2000. Získal slávu ve William Hill Stayers Classic v Sheffieldu v roce 1999 a zakončil svojí kariéru vítězstvím ve MDC Alvin PR Aplause Stakes v Hove v roce 2001. Vyhrál s BLUES BEST TAYLA o tři a tři čtvrtě délky v čase 41,85s na 695m.

GAYTIME DEAN (DEENSIDE JOKER – GAYTIME STEFFI) vyhrál Christmas Cracker ve Milton Keynes, a TERRYDRUM KATE zaznamenala svoje druhé velké dostihové vítězství. (První bylo Northen Oaks v Belle Vue). Startovala jako favorit a vyhrála v čase 28,53s na 460 metrů, vyhrála nad IMPULSIVE GIRL o jednu a čtvrt délky.

Greyhound, který se ukázal být výjimečným, byl DERBAY FLYER (AYR FLYER-BROWN MISSILE). Stal se velkolepým trojnásobným vítězem Birmingham Cup v Perry Barr, Viliam Hill Laurels v Belle Vue a All England Cup v Brough Park – vše se mu podařilo v období 4 měsíců. Charlie říkal: „Viděl jsem ho běžet v Nottinghamu, když byl štěnětem, pak ho jeho majitelé přinesli ke mně. Vypadal, že je to pěkný pes, a ukázal veliké zlepšení. Byl to dostihový běžec, šel dobře za návnadou a měl dobrou počáteční rychlost. Byl to milý pes s opravdu laskavou povahou. Neměl problémy v kennelu, dobře se s ním cestovalo a snadno se trénoval. Byl trochu jako dítě – když něco chtěl vědět, podával packu a vždy miloval ruch kolem sebe.

Ve stejném roce FOXCOVER LIZZIE (I AM HIS-FOREVER SUSAN) způsobila doma bouři vítězstvím o devět délek v Regal Stayers v Shawfield a GULLEN SLANEY (SLANEYSIDE HARE-GULLEN ELSA) vyhrál National Sprint Championschip v Nottinghamu. Jeho vítězství bylo i rekordem dráhy na 300 m (16,07s) a zvláště to bylo pamětihodné, protože to bylo na vánoční odpoledne a k tomu Charlie dosáhl se svými psy další vítězství v doprovodných závodech. (SEXY DELIGHT, ALANNAS SPARK, PRETTY PLEASING a FARLOE BONUS)

KID KAT KID, syn SOME PICTURE předvedl svůj velkolepý styl při vítězství v Group One Coldseal Puppy Classic v Notinghamu. Startoval jako favorit 10-11, černý pes dosáhl času 30,56s na vzdálenost přes 500 m (cena 10 000 liber). Pak následovalo vítězství na Juvenilie Invitation v Sheffieldu.

Hall Green se ukázal být užitečným místem, když ALANNAS SPARK (SUMMERHILL GIFT-PERSIAN SPARK) vyhrál Midland Oaks za 29,22s v běhu na 480 m a v listopadu WESTMEAD STRIKER (DALEYS DENIS- WESTMEAD CHICK) vyhrál Group Three Midland Flat rekordním časem 28,46s na klasickou vzdálenost. (480 m)

COLWINS GLORY (COLWIN-RIVERSTICK MAID), pískový pes narozený v září 1996 startoval 5-2 na Joseph W. Burely Spring Cup v Sheffieldu a vyhrál nad CASSEYS SHADOW o dvě a půl délky v čase 29,67s na 500 m.

LISSENAIR LUKE (ARDFERT DAN-SUIR DEW) prokázal, že je špičkovým sprinterem, vyhrál řadu otevřených dostihů jako například Group Three William Hill Scurry Gold Cup v Catfordu. Byl to vyrovnaný dostih se třemi favority a tento pes vyhrál v čase 23,49s na vzdálenost 385 m. Byl to velice rychlý startér, který dokázal vyhrát 32 otevřených dostihů. Není to špatné, když uvážíte, že byl koupen od Perry Barra za 100 guineí. Majitelé ho koupili, když ho viděli běžet v zatáčce, v Irsku nebyl ve formě, byl to odpad a tak ho získali za uvedenou cenu. Běžel několik běhů na Monmroe, nikdy neběhal celé čtyři zatáčky. Zkusili jsme ho jako sprintera a to bylo o něčem jiném a tak jsme ho na této vzdálenosti nechali. Musel běhat vzdálenosti do 400 yardů. Výborně běhal za návnadou a měl hodně rychlý krok.

Přichází RAPID RANGER

Když se skvělý greyhound dostane ke skvělému trenérovi musí být výsledek pozoruhodný. To jasně prokázal případ RAPID RANGER (COME ON RANGER-RAPID VIENNA). Přišel do kennelu v roce 1999 a výsledek, jak se říká, je historický.

RAPID RANGER bělal v Anglii a Charlie ho prvně viděl v Nottinghamu. „Potom jsem byl v Sheffieldu, kde porazil mého psa o devět délek ve vynikajícím čase. Cenil jsem si svého psa, nebyl ani zraněný, a tak jsem si řekl, tenhle pes musí být hodně dobrý, je to něco super. Měl být ještě ten večer prodán, ale pak jsem se o dva dny později dočetl, že prodej se neuskutečnil. Ray White byl nadšený, že by mohl koupit tohoto psa, tak jsem vzal telefon a dozvěděl jsem se, že je nabízen za 15 tisíc liber, ale že za něj nyní chtějí 20 tisíc liber. Ray White s touto cenou souhlasil, nechtěl mít žádné nesrovnalosti ohledně ceny. Požádal jsem o přivedení psa do Nottinghamu a vyzkoušel jsem ho tam. Byla to velmi dobrá koupě, RAPID RANGER byl v té době osmnáctiměsíční. Dali jsme mu nějaký trénink a pak jsme ho vzali do Swindon na dostihy. Vyhrál první běh, ale nebyl jsem tím potěšen. Neběžel tak, jak by měl. Dostal se do finále, ale bylo zřejmé, že je s ním něco v nepořádku, i když neměl žádné zranění. Celého jsem ho prohlédl a zjistil jsem, že má zduřený krk. Finále nakonec běžel, ale prohrál. Hned po tom měl odstraněné krční mandle a vše pak již bylo pořádku.

Vrcholné pocty

RAPID RANGER byl v pořádku a jeho vítězné tažení pro rok 2000 bylo pečlivě připraveno.

Jeho první běh, kterým se vracel k dostihové kariéře bylo Skotské Derby. „V prvním běhu běžel dobře a já jsem věděl, že se může jen zlepšit.“ Dostal se až do finále, kde se umístil na třetím místě. „Nedělali jsme s ním příliš do Anglického Derby, ale přesto byl ve vynikající formě. Byl jsem si jistý, že může vyhrát finále. To se mu podařilo. Další na řadě bylo Irské Derby. Dostal se až do finále, ale naneštěstí měl špatný los. Umístil se na druhém místě.“

RAPID RANGER byl perfektní pes na trénink. Vždycky vypadal dobře, jeho kožich jen zářil. Nejlepší věc na něm byla, že byl v tomto perfektním stavu stále. Spal v kennelu před dostihem, jako by se nic nedělo. Často jste ho mohli vidět, jak spí na zádech, se všema čtyřma nohama nahoře. Když vyšel ze svého kennelu byl klidný, ale ostražitý. „Pamatuji si, že před jeho vystoupením před televizními kamerami na nočním finále Derby ležel na svém místě, pak se zvedl, otřásl se a šel. Byl to velice rychlý běžec. Nevybíhal na zvuk tažené návnady, ale vyletěl vždy z boxu jakmile se otevřel. Nevadilo mu, když byl hluk, protože startoval při otevření boxu a ne na zvuk zajíce.

Další úspěchy

RAPID RANGER na sebe přitáhl pozornost medií, ale byli i další výjimeční psi trénovaní Charliem Listrem. PARLIAMENT ACT (TRADE OFFICIAL-LEMON ASHLID) ukázal úžasnou rychlost, vyhrál Northern Sprint v Sheffieldu. Žíhaný pes, startoval 6-1,vyhrál o 2 a půl délky v čase 16,38s na vzdálenost 280 m. Měl běhat na 4 zatáčky, ale nikdy tuto vzdálenost neběžel. Když ho Charlie poprvé viděl, nezdál se mu příliš skvělý, ale věřil mu. Myslel si, že potřebuje více běhat, aby se dostal do formy. Když startoval na dostizích v Sheffieldu, vypadalo to, že by mohl vyhrát. Opravdu běžel velice lehce a ve finále vyhrál a překonal traťový rekord.

TOBLERMOREY BOY (SPIRAL NIKITA-LEMON POLLY) vyhrál Juvenilie Stakes v Sheffieldu na 500 m a pak následovalo vítězství Group Two All England Cup v Brough Park. Vyhrál o 6 a půl délky před CALYPSO COLE v čase 28,68s.

WISE EMERALD (TRADE OFFICIAL-TRY A MINNIE) vyhrál Group Three v Hall Green a Midland Flat Championship. Byl žíhaný s bílými znaky, 480 m vyhrál v čase 28,31s a porazil DERBAY PRIDE o tři délky.

Ale greyhound, o kterého se Charlie hodně zajímal, byla SEXY DELIGHT. Vyšla z domácího vrhu Charlieho dvou hvězd SOME PICTURE a SPRING ROSE. Prokázala, že je výjimečným vytrvalcem. Ačkoliv to byla maratónská fena, byla velice rychlá. Mohla vyběhnout zezadu nebo zepředu, nezáleželo na tom, byla velice inteligentní, stále sledovala, co se kolem ní děje. Když byla v kennelu a když na ní někdo promluvil, naklonila hlavu na stranu jako kdyby chtěla lépe slyšet, co se jí říká. Byla vítězkou mnoha otevřených běhů. Její největší vítězství bylo na TV Trophy ve Wimbledonu, které vyhrála za 54,51s, porazila SPENWOOD WIZARD o hlavu. Následující rok dosáhla vítězství v Teamtal Com Trophy v Hove a vyhrála Stow Marathón ve Walthamstow. Smutné bylo, že u ní byl diagnostikován zhoubný nádor.

Tragická rána

V roce triumfů přišla i jedna tragédie pro kennel, když KIT KAT KID měl strašný pád v průběhu závodů na 500 m v Sheffieldu. Problém byl hned na začátku běhu, když se KIT KAT KID a FARLOE CARELESS dostali do druhé zatáčky. Dostih byl zastaven a greyhoundi byli odneseni z dráhy. Když pes dostal uklidňující injekci, tak ho Dave Baldwin (ředitel Sheffieldského dostihu) odvezl domů. Byl doprovázen jedním ze zaměstnanců Charlieho kennelu, takže pes měl vše nejlepší co potřeboval. Další ráno pak zjistili, že zranění ramena nebylo možno operovat a tak byl pes usmrcen. V té době byl Charlie v Irsku a když se to dozvěděl, byl zdrcen. „Bylo to hrozné, protože jsem si nemyslel, že to bylo pro něj nejlepší. Mám mnoho zkušeností se zraněními, po vyléčení nejde sice již podávat vysoké výkony, ale není třeba vždy psa usmrtit. Úrazy jsou nevyhnutelnou částí sportu, ale není snadné se s tím vyrovnat. Nejhorší pak je zatelefonovat majiteli a říci mu o zranění. Mnoho z majitelů psů se ani neúčastní na dostizích a je to potom pro ně rána a to nesnáším.“

Píšeme historii

Na začátku sezony 2001 se každý ptal: Mohl by RAPID RANGER běžet opět Geyhound Derby? Udělali jsme plány na Derby a Ray se ptal, jak je na tom RAPID RANGER. „Řekl jsem, že kypí zdravím a při otázce, co si myslím o účasti na druhém Derby, jsem odpověděl, že to zkusím.“ Běhal stejně dobře jako předchozí rok a tak to mělo smysl.

„Dal jsem mu trénink (pravděpodobně spíše rychlostně-vytrvalostní (pozn. překl. „galop“ jedná se o běh ca.250 až 300 m na domácí tréninkové dráze, pes je puštěn z ruky a předpokládá se, že podává výkon kolem 90%) a jeho forma šla nahoru. Později dostal trénink rychlostní (couple of sprint trials – jedná se o to, že pes běží sprintérskou trať na závodní dráze, opět kolem 280-300 m, vzhledem k tomu, že je to závodní dráha, tak se předpokládá, že jeho nasazení je v tomto případě 100% - pozor! Pes běžel několikrát, ale ne v jednom dni!) a pes „lítal“. Také lehce závodil a myslím, že to bylo podstatné. Myslím si, že není takových běžců mezi psy mnoho. Bylo to jako motor v autě – jen předl. Věděl jsem, že pes je tak dobrý jako nikdy - rozhodl jsem se, že do Derby půjdeme.“

RAPID RANGER se dostal do finále a tam běžel zcela stejný čas jako v předcházejícím roce. Byl to velice významný ukazatel výkonnosti. Jeho výkon byl ojedinělý a tento pes dokázal pouze jako třetí v historii vyhrát derby ve dvou po sobě následujících rocích. Další takový výkon dokázali předvést pouze MICK THE MILLER v roce 1929 a 1930, dále pak PATRICIAS HOPE v roce l972 a 1973. Ale RAPID RANGER byl jediný pes, který měl stejného majitele a trenéra v obou ročnících.

Co tento rekord znamenal pro Charlieho? „Myslím si, že média se více zajímala o rekord než já sám. Chtěl jsem vidět, jak se moji greyhoundi co nejlépe zhostí svých úkolů. Miluji vítězství – ale toto je samozřejmě ještě něco navíc.“

Špičkové výkony

Když čtete sportovní noviny v roce 2001, měli byste zapomenout na myšlenku, že RAPID RANGER byl jediný greyhound v Listerově kennelu. Charlie měl stejně intenzivní zájem o každého psa ve své péči a všem psům věnoval intenzivní pozornost. Jestliže chtěl být Charlie úspěšný, musel mít zájem o každého psa, o kterého se staral, a vždy chtěl být tam, kde některý z jeho psů běžel. V roce 2001 byli vítězové otevřených běhů silní a rychlí a těžko jste hledali důležitý závod bez greyhounda, který byl v Listerově péči. Charlie do roku 2001 vstoupil s velice silným týmem a dokonce se i účastnil šampionátu trenérů. Se psy ráže RAPID RANGER, PARLIAMENT ACT, TRUE HONCHO vyhrál Charlie šampionát ve velikém stylu.

V květnu CALL ME BABY (POPOV-MASONBROOK ANNIE), kterého vlastnil Ray White, vyhrál Midland Oaks v Hall Green v úžasném stylu a o hlavu zvítězil nad KINDA SWELL. PARLIAMENT ACT pokračoval ve vítězné cestě, zvítězil v Pepsi Cola sprintu v Yarmouthu, dosáhl času 16,71s na vzdálenost 277m.

PARLIAMENT ACT překonal ve své kariéře pět traťových rekordů (Sheffield 280 m, Belle Vue 237 m, Nottingham 300 m, Hove 285 m a Monmore 264 m). Byl nejlepším sprinterem výroční ceny. Byl výborný při startu a měl fantastickou rychlost. Nechával za sebou ostatní psy již v první zatáčce.

Charlie měl také spoustu nadějných psů mezi mladými. DROOPYS PROWLER (DROOPYS MERSON-LISNAKILL VICKY) vyhrál 3000 liber v Racing Post Puppy Stakes ve Walthamstow a v Christmas Puppy Cracker v Monmore, a FARLOE TOTTY(PLASTERSCENE GEM-LISTEN TO REASON) vyhrál Puppy Ceasarewitch v Peterbourghu. EL RONAN (STAPLERS JO-FREDS FLAME) předvedl, že je obdivuhodně dobrý greyhound v kennelu. Měl vynikající sezonu. Sbíral pocty v East Anglian Challenge v Yarmouthu a v několika týdnech si vybojoval vítězství v Group One Gold Cup v Oxfordu. Startoval jako favorit 6-4, vedl od první zatáčky a vyhrál v čase 27,10s na vzdálenost 450 m.

Přichází onemocnění

Byl leden 2002 a Charlie byl ve Walthamstow a viděl SEXY DELIGHT vyhrát semifinále na Pepsi Cola Marathonu. Po dlouhé cestě zpět do South Clinton byl Charlie pochopitelně unavený, ale to nebylo příčinou k znepokojení. Dal si šálek kávy a šel spát. Probudil se v půl třetí ráno a když chtěl vstát, zjistil, že nemůže hýbat levou nohou. Nejprve si myslel, že to je křeč a snažil si nohu třít, ale rychle zjistil, že to je něco vážnějšího. Vzbudil Pat a požádal ji, aby zavolala pohotovost. Teprve na cestě do nemocnice začal být Charlie vystrašený. Nevěděl, co se přihodilo. Měl pak diagnostikovánu mrtvici a poležel si v nemocnici 14 dní. Nebyl jednoduchým pacientem. „Na začátku, když jsem se nemohl hýbat, jsem nechtěl nic dělat. Mohl jsem se hýbat pouze se silnou oporou. Ale za týden jsem začal být otrávený, mohl jsem vidět pouze zařízení okolo mé postele a rozhodl jsem se, že bych měl něco dělat. Nešlo to dolů moc dobře – říkali mi, že potřebuji pomoc ošetřovatelky. Začal jsem cvičit v pokoji a snažil se po pokoji i chodit.“ Personál v nemocnici byl klidný a laskavý a pomáhal Charliemu se znova postavit na nohy. Charlie byl netrpělivý a přál si rychle se vrátit na Mudros. Když běžel jeden z jeho psů, Charie našel místo, odkud mohl mít signál na mobil a poslouchal komentář jeho spolupracovníků z kennelu. Měli jsme v těchto bězích několik vítězů a jeho personál to zvládl opravdu dobře. Ale přesto se Charlie nemohl dočkat až se vrátí zpět. Začal chodit s holí a když dokázal jít po schodech, vrátil se domů. „Poprvé, když jsem šel se psy běhat, šel jsem s doprovodem svého personálu, ale bylo mi nepříjemné, jak se na mně každý díval. Když jsem přišel domů, řekl jsem Pat, že již nejsem k ničemu.“

Doktor řekl, že by Charlie měl mít nějaký čas volno, aby se z následků mrtvice dostal. Nikdy předtím neměl Charlie dovolenou a nikdy předtím nebyl v cizině. Rozhodl se s Pat, že pojedou na 12 dní do Portugalska. „Bylo to dlouhé a začal jsem se tam nudit. Bylo to dobré 5 nebo 6 dní, ale potom jsem se chtěl vrátit.“ Po návratu domů se Charlie rozhodl, že bude pracovat méně. „Personál dělal ranní práci a já jsem chtěl být jen při přípravě snídaně.“ Kromě toho jsem pokračoval jako před tím. Jediný rozdíl byl, že jsme se s Pat rozhodli, brát si každý rok dovolenou. Naposledy jsme byli týden na Kypru.“ Charlie to hodnotil jako dobré a docela si to užil.

Více času

Na jaře v roce 2002 se Charlie vrátil zcela ke svým povinnostem a jeho hlavní prioritou bylo hledat pravděpodobného kandidáta na přípravu do Derby. Když RAPID RANGER vyhrál své druhé Greyhound Derby odešel do „výslužby“ do chovu a nikdo nepomýšlel na to, aby se vrátil zpět. Rayovi nešlo o peníze, nechal rozhodnutí o RAPID RANGEROVI na mne, ale oba jsme věděli, že jeho kariéra již skončila.

„Byli jsme na slavnostní večeři a dali jsme si nějaké pití u baru. Kolem byli lidé z televize, dělali rozhovory. Jako vtip Ray řekl, že uvažujeme o třetím titulu na Derby v roce 2003. Bylo to celé bláznivé, ale další den mi telefonoval a ptal se mi, co si opravdu myslím o šancích jeho psa. Dal jsem mu tedy několik tréninkových běhů a byl jsem si jistý, že by se svých úkolů dokázal zhostit špičkově. Bylo to 11 měsíců od jeho posledního běhu, ale vypadal tak nadšený jak nikdy. Ale v pořádku bylo vše jen do 3. zatáčky. Pak již měl problémy a tak se nedostal z kvalifikace dále. Ten rok to bylo velice chudé finále. Když se RAPID RANGER nedostal do finále přes kvalifikaci, přišel o svojí šanci. Ale nemyslel jsem si, že poskvrnil svoji pověst. Běžel dobře, i když prohrál. RAPID RANGER měl jít do chovu v Irsku. Ray byl do něho tak zamilovaný, že uvažoval o tom, že si ho vezme domů jako mazlíčka. Přesto bylo rozhodnuto, že zůstane po boku svého otce, COME ON RANGER. Ale když si pro něj přišli, bylo pro mne velmi těžké jim ho dát. Šel jsem si lehnout, úplně mě to zlomilo.

Obsazení vedlejších rolí

RAPID RANGER - výzva ke slávě ve třetím Derby v roce 2003 skončila ve třetí zatáčce, ale rok 2002 prokázal, že je výjimečným, co se týkalo počtu dostihových startů. Charlie vytvořil úspěšný tým s Des Loughery v Irsku, a další psi jako FARLOE BONUS, FARLOE TOTTY, FARLOE FORTY kennel posílili. Syn TOP HONCHO, FARLOE FORTY, předvedl vynikající formu vítězstvím na Regal Puppy Trophy v Sunderlandu v únoru. DRAWN porazil SCRIPINO o šest a půl délky v čase 27,74s na 450 m. Byla to velká noc pro Charlieho, který měl 4 vítěze včetně EL RONAN, který vyhrál Feature Race - Regal Gold CUP – získal 5000 liber. Vedl od startu a vyhrál o 4 délky v čase 27,47s. Bylo to sladké vítězství pro Charlieho, protože EL RONAN měl v předcházejícím roce ošklivé zranění na východním anglickém Derby a hned po návratu z dostihu byl na dlouho vysazen z tréninku. EL RONAN zůstal v jiskřící formě po celý rok a v listopadu vyhrál 6000 liber na Milto Kenyes Derby. Žíhaný pes startoval jako favorit a v těžkém běhu překonal všechny ve třetí zatáčce a vyhrál v čase 26,68s na 440 metrů. Byl to milý, dobře stavěný pes, a vyhrál mnoho kvalitních dostihů. Měl velkou startovní rychlost, ale také vydržel v tomto tempu během dostihu. Jeho limit byl 460 až 480 m, byl to vynikající běžec. Vyhrál běh veteránů ve Walthamstow, zranil si tam však lýtkový sval. Nebylo to nic hrozného, ale v jeho věku to ukazovalo na to, jít do „důchodu“. Nechtěl jsem, abych viděl, že je porážen slabšími psy.

SESKIN ROBERT, černý pes po SPIRAL NIKITOVI, si zajistil sérii vítězství v otevřených dostizích na vzdálenost 6-ti zatáček. Charlie viděl, že je to pes na delší vzdálenosti a bylo prokázáno, že má v tomto směru pravdu. Dostal se do finále v Pall Mall na skotském derby v běhu na 4 zatáčky v Ladbrokes Festival v Monmore (480m) a vyhrál o půl délky za 28,79s.

TOMS AUTUMN (TOMS THE BEST-AUTUMN RAIN) udělal slibný start ve své kariéře, když zvítězil na Ladbrokes Dotcom Puppy Trophy v Nottinghamu. Vyhrál snadno v čase 30,34s na 500 m.

SOVIE KING, syn COME ON RANGER, zvítězil ve sprintu v Ladbrokes Freephone Sprint Trophy v Nottinghamu. Ve vytrvalcích to byl TRUE HONCHO (TOP HONCHO-SECURITY SPECIAL), který zabodoval v Tomsthebest.com v Hove.

KNOCKAUN JOKER (DEENSIDE JOKER-GAYTIME STEFFI) měl dlouhou vynikající karieru, běhal většinou 6 až 8 zatáček. Nejlepší vítězství plavého psa bylo v Dransfield Stayers v Belle Vue na 647 metrů, vyhrál v čase 39,87s a na Derby Purse v Yarmouth (659 m) v čase 40,05s.

Charlie vkládal velké naděje do LARKHILL BULLET (STAPLERS JO-ANNIE BULLET). Byly oprávněné, protože pes vyhrál Northen Sprint v Sheffieldu. Běžel 280 m a vyhrál v čase 16,51s. (Měl problém v první zatáčce, ale dokázal, že umí dobře finišovat.) Pak se Charlie rozhodl, že pes je schopen běžet dostih na 4 zatáčky a vyhrál East Anglian Derby. Vyhrál o 3 a půl délky v čase 28,22s na 462 m.

Naděje pro Derby

Jako obvykle, začínal Charlie rok 2003 s myšlenkou na Derby - a nikdy neměl silnější tým. BURBERRY BOY (TOP HONCHO-FAULTESS QUEST), LARKHILL BULLET, MICKS MISTIC (COME ON RANGER-TRACYS LADY), FARLOE VERDICT a úžasný TOP SAVINGS (TOP HONCHO-TOO BREZY) byli všichni pravděpodobnými uchazeči. Charlie se díval na každého jako na jedinečného psa a rozhodl se, že každý bude mít svojí nejvhodnější přípravu. MICK MISTIC byl zraněný a byl vyřazen z dráhy na 6 měsíců. Byl v „důchodu“ a nakryl několik fen. Ale vypadal dobře a potom co dostal pár tréninkových běhů se jeho majitelé rozhodli, že by chtěli, aby startoval na Anglickém Derby. Byla to dost velká věc po tom, co tak dlouho neběhal. V té době mu bylo 3 a půl roku. Absolvoval několik tréninkových běhů a pak kolem nás úplně „lítal“. „Řekl jsem, že si myslím, že pes je tak dobrý, že by mohl jít i do Skotského Derby.“ Byl velice rychlý a mohl běhat z jakéhokoliv boxu. Byl to opravdu dobrý pes. Vyhrál Skotské Derby, ale potom se zranil. Anglické Derby přišlo pro něj příliš brzy a on se nedostal do kvalifikace. Ale na finále již byl pořádku a vyhrál jeden z vložených běhů.

Skotské Derby bylo plánované jako první velký test pro FARLOE VERDICT (černou fenu po DROOPYS VIERI). Přišla k Charliemu s rychlým časem v dostihové licenci z Liffordu a velmi brzy ukázala svoje možnosti, když vyhrála Blue Riban v Hall Green. Charlie jí pro Derby cenil velmi vysoko. Byla to silná dostihová fena a svojí sílu si stále držela. Vždy byla stoprocentní – nikdy neběžela špatný běh. Měla tak dobré šance jako nikdo jiný. TOP SAVINGS musel určitě jít dolů s výkonností - jeden z největších talentů - přišel na Mudros s řadou velkolepých vítězství z dostihů pro mladé, ale byl provázen řadou zranění.

Byl oslnivý jako mladý pes, ale přišel k Charliemu po zranění. Trvalo dlouho než se uzdravil. Měl rozsáhlé svalové zranění na zádech a bylo obtížné se o něj starat. Nezdál se být chromý, když chodil, ale projevilo se to na rychlosti. Měli jsme ho na trať se šesti zatáčkami, měl všechny druhy léčby a zotavil se ze svých zranění velmi dobře. Ale dle mínění Charlieho, ho již nikdy neviděli ve špičkové formě, na kterou opravdu měl.

Problém byl, že s ohledem na zranění, byl při svém zotavování velmi frustrovaný. Byly okamžiky, kdy jsem chtěl všechno vzdát. Je něco jiného, když se vám pes zraní ve vašem kennelu a něco jiného, když vám přivedou již zraněného psa. To pak bylo velice těžké. „Vydržel jsem to a udělal jsem dobře.“

TOP SAVINGS běhal ve své přípravě na Derby v pěkném stylu, nebyl poražen a vyhrál Bookmakers Guineas v Nottinghamu v dubnu. Navzdory havárii v první zatáčce na Skotském Derby, otevřel svůj wimbledonský účet v úžasném stylu, vyhrál o deset délek za 28,40s a to byl nejrychlejší čas v dostizích.

BURBERRY BOY vypadal, že je ve skvělé formě, ale zranil se ve čtvrtfinále a to znamenalo, že se nemohl dále účastnit. Ale udělal více než se dalo čekat. Vyhrál East Anglian Derby v Yarmouthu. Startoval jako favorit pro Group One a ukázal svou sílu, když vyhrál v čase 28,01s na 462m – tři a půl délky před LOCK FIREDICE.

Charlie říkal, že BURBERRY BOY byl nejstarší pes, který k němu kdy přišel. Nechtěl ho pro Derby, ale po několika bězích se dostal do úžasné formy pro East Anglian Derby. Dokázal běhat velmi rychle po celých 480m.

Rekordní finále

Charlie měl pro Derby připravené tři psy, měli téměř stejné šance, aby uspěli, a opravdu všichni se dostali přes kvalifikace až do finále. Byli to: FARLOE VERDICT, TOP SAVINGS a LARKHILL BULLET. Kennel neměl nikdy takovou publicitu, telefon ve dnech před tou velkou událostí stále zvonil. Charliemu se publicita příliš nezamlouvala, ale vždycky byl ochoten spolupracovat s tiskem i s televizí. Televizní stanice Sky News udělala mnoho práce pro dostihy greyhoundů, takže se Charlie domníval, že je důležité spolupracovat jak to jen jde, i když je při tom nepříjemně narušeno soukromí. K tomu byli všichni ještě velice vynalézaví, když bylo potřeba Charlieho nalézt. A když se ho podařilo nalézt nastal další problém. Charlie nebyl tak upovídaný, jak si reportéři přáli. Těsně před startem byl žádán o vyjádření, kde by si přál, aby se umístil TOP SAVINGS. Odpověděl stručně: „Možná že vyhraje ten nejlepší pes a mohu jen doufat, že to bude jeden z mých psů.“ Přesto tato noc nepatřila Charliemu. Byl to DROOPYS HEWITT, který vystřelil vpřed a všechny lehce pobil. Trénoval ho Andy Ioannou, dosáhl času 28,82s a za ním bezmocně o tři a tři čtvrtě délky doběhla FARLOE VERDICT. TOP SAVINGS doběhl třetí a LARKHILL BULLET šestý.

„Opravdu jsem si myslel, že mám šanci vyhrát Derby se všemi z nich. Měl jsem velmi dobrou šanci vyhrát.“ Jestliže TOP SAVINGS vedl až do prví zatáčky, nikdo ho nemohl chytit. Není pochyb, že byl nejrychlejším psem na Derby. Ale měl na sobě břemeno problémů, nesvítila mu šťastná hvězda. „Ovšemže jsem byl zklamán výsledky. Jestliže máte tři psy ve finále tak to máte skoro všechny šance. Ale jste-li slušně a poctivě poražený, musíte to vzít na vědomí a musíte být první, kdo pogratuluje vítězi.“

Po skončení Derby

Charlie není ten typ člověka, který by plýtval svým časem a zbytečně litoval co se stalo. Brzy začal plánovat další dostihy svého špičkového týmu. Přihlásil TOP SAVINGS na Ladbroke Gold Cup v Monmore, ale zase se ho štěstí nedrželo. Pes si v semifinále natrhl ramenní sval a to představovalo konec jeho dostihové kariéry.

Bylo to těžké rozhodování, ale Charlie věděl, že ze psa dostali opravdu to nejlepší co v něm bylo. Na trénink to byl skutečně velmi příjemný pes a celkově se s ním pracovalo velice dobře. Překonal třikrát traťový rekord v Nottinghamu a v Derby zaznamenal v průběhu kvalifikací nerychlejší čas vůbec. Byl dobrým bojovníkem v každém dostihu. Ale měl dosti smůlu a nevyhrával tak, jak si zasloužil. Nakonec ho postihlo zranění.

LARKHILL BULLET, který byl původně trénovaný Owenem Mckennem, byl k něm poslán zpět. V Corku se ale stalo neštěstí. Po třech týdnech tréninku běžel pěkně sprint v Clonmelu. Pak trénoval a náhle při tréninku padl. Pravděpodobně srdeční mrtvice. Charlieho ta zpráva dost sebrala. Byl to opravdu rychlý pes, rychlejší než si mnoho lidí uvědomovalo. Když byl absolutně pořádku, byl oslnivý.

Fena FARLOE VERDICT přišla o slávu z Derby jen o fous, Charlie si byl jistý, že mnoho jejích vítězství teprve přijde. Přemýšlel, že by jí pustil do dostihu na šest zatáček. V listopadu přišlo šokující oznámení – DROOPYS HEWITT byl diskvalifikován za vítězství v Derby. Byl testován a měl pozitivní výsledky na doping. Podle pravidel dostihů to znamenalo, že DROOPYS HEWITT skončil v tomto dostihu jako neumístěný. Byla to opravdu událost, která se objevovila na předních místech ve zprávách. FARLOE VERDICT se tím posunula na první místo a stala se tak dodatečně vítězem Derby v roce 2003. Papírově to tedy bylo Charliovo 4. vítězství na Derby, ale pro něho se vítězství zcela minulo s významem. „Cenil jsem si tuto fenu velmi vysoko, kvalifikacemi v Derby prošla hladce, byla opravdu ve skvělé formě a měla na to, aby vyhrála Derby. Mám radost za majitele Marka Batese, který tím pro svojí fenu získal titul. Ale pro mne to již nic neznamenalo, oznámení o vítězství přišlo příliš pozdě.“

„Měl jsem v roce 2003 šanci vyhrát Derby se třemi psy ve finále a pak jsem byl zklamaný. Není to žádná sláva vyhrát s takovým zpožděním.“ FARLOE VERDICT vyhrála v roce 2004 Skotské Derby v čase 28,79s. (480 m) Byl to nový traťový rekord. Při těchto výkonech se samozřejmě přestalo uvažovat o jejích startech na delší trati.

Šampiónem mezi trenéry

Charlie byl všeobecně uznávaný jako nejlepší trenér. Ale cena potvrzující jeho mistrovství mu stále unikala. Patřil v posledních letech vždy mezi nejlepších pět trenérů. „Nejezdil jsem po zemi a nesbíral jsem body, chtěl jsem pouze vyhrávat velké dostihy a umisťoval jsem psy do dostihů vždy tak, aby měli dobrou šanci vyhrávat. Mí psi neběželi nikdy třikrát nebo čtyřikrát za týden jenom proto, aby získali body.“ V roce 2003 měl kennel obrovský úspěch a bylo těžké najít některý z velkých finálových běhů bez psa, kterého trénoval Lister. Veliká vítězství zaznamenal FARLOE BRAZIL (MR BOZZ-FARLOE DINGLE), který bodoval v Breeders Puppy Cup v Nottinghamu. Měl čas 30,12s na 500m. Dále v Ladbroke Gold Cup běžel 480m za 28,12s. KNOCKTOOSH QUEEN (TORBAL PIPEN-KNOCKTOOSH FANCY) měla ohromnou sezónu, ve které zaznamenala tři velká vítězství. Černá fena vyhrála Yorkshire Oaks v Sheffieldu, její čas byl 29,53s na 500m. Dále vyhrála National Oaks Trophy v Nottinghamu a v listopadu vyhrála Bookmakers Category Two Stakes v Sheffieldu. Běžela velmi dobře a měla výborný start, porazila DESERT TONIC o tři a půl délky v čase 29,80s. MOYNIES CASH (JOANNESTOWN CASH-GLANAMOON) byl obrovským příslibem pro další závody, vyhrál Stan James Gymcrack Puppy Championship v Hall Green. Tím Charlie získal body do šampionátu trenérů a zbavil se své největší konkurence – Lindy Jones a Johna Mullinse. Již v průběhu podzimu byl Charlie vpředu s velikým náskokem, takže vítězství v soutěži bylo jasné.

Poklona

Rok končil s vysokými oceněními pro Charlieho a jeho tým v Mudros. Charlie získal cenu trenéra roku a asociace Greyhound Writers mu udělila specielní ocenění za práci, kterou pro rozvoj dostihů vykonal. K tomu všemu byl Charliho asistent Chris Acker zvolen „Kennel Hand“ roku. Byla to velká pocta a Charlie připustil, že ho to velice dojalo. A velmi si toho vážil a opravdu to oceňoval. „Ale není to ocenění jenom pro mne, ale i pro celý tým mých pomocníků. Jednalo se o Chrise Martina (Archibolda), Iana (Sutherland) a Pat – ta mne posiloval ve špatných chvílích.“

„Největší a opravdovou radost jsem měl, když jsem se díval, jak mí psi dobře běží. Nestaral jsem se jestli jsou první, pátí nebo desátí, ale předvedli vítězství tehdy, když jsem si myslel, že by vyhrát mohli.“

Stylový návrat

Charlieho rozhodnutí nechat FARLOE VERDICT běhat na 4 zatáčky, bylo ospravedlnitelné, když předvedla svoje mistrovství. V roce 2004 byla neporaženým vítězem Totesport Scottish Derby. Černá fena měla jiskřivou formu a dovršila svůj triumf novým traťovým rekordem v Shawfieldu na 480m. Toto vítězství bylo pro Charlieho zvláště sladké. Měl vždy vysoké mínění o dceři DROOPYS VIERI a vítězstvím na Skotském Derby – vítězství bylo opravdu jen její vlastní zásluha – prokázala, že patří mezi ty nejlepší greyhoundy, které kdy Charlie trénoval. Překonala traťový rekord vítězstvím v Blue Riband a další rekord vítězstvím na klasické trati. Byla úžasná.

Hra pokračuje

Jako vždy, tak i v roce 2004 vstoupil Charlie do Derby s řadou nadějí, které zahrnovaly FARLOE VERDICT, FARLOE MARATHON, FARLOE BRAZIL, KNOCKTOOSH QUEEN a DROOPYS DEMAGIO. Ale v dostizích greyhoundů není předem nic jistého. Finále Anglického Derby v roce 2004 se běželo bez běžců trénovaných Listerem. FARLOE VERDICT se zdála být v nepřekonatelné formě, ale vypadla ve čtvrtfinále, když měla slabý finiš. DROOPYS DEMAGIO odešel v semifinále, kdy si předpokládaný favorit – PREMIER FANTASY – tragicky zlomil nohu v podkolení v první zatáčce. DROOPYS DEMAGIO měl roztržená záda zraněným psem a jeho tažení bylo tak ukončeno. Ale Charlie se dlouho neúspěchem nezabýval. V kennelu měl psy, kteří potřebovali nakrmit, cvičit a trénovat a také – vždycky jsou další dostihy, na které je třeba se připravit.

Nadšení bylo silnější než kdy jindy. Pro Charlieho a psy tady byly další výzvy. Každý nový pes, který přišel do kennelu vyvolával vzrušení stejné, jako když měl Charlie prvního psa. Naděje, sny, zklamání a příležitostně i hluboký žal – to vše patřilo dohromady k Charliemu a měl to stále v sobě. Je na tomto sportu závislý a stále stejnou mírou je zapojený do veškerého dění. Stará se o psy, o každého greyhounda ve svém kennelu.