Charlie Lister - Dostihoví greyhoundi



Kapitola 8 - Charlie Lister on Greyhounds

Celková péče a masáž

Chovatel greyhoundů nemá příliš práce s údržbou srsti. Je pěkná, přiléhavá, je však nutné zvýšit péči o ni v době línání. Je třeba si uvědomit, že čistění srsti má vlastně dvojí účel. Jednak se pravidelnou péčí srst udržuje ve výborném stavu a jednak nám dává tato činnost možnost provádět celkovou pravidelnou kontrolu zdravotního stavu. Když se drobné příznaky nějakých problémů objeví včas, může se začít s léčbou a problém se nezhoršuje. Je to důležité pro každého psa, ale pokud se staráte o psího sportovce, je toto základní věc v pravidelném režimu celkové péče.

Pravidelný systém péče

Na Mudros se provádí pravidelná péče o všechny greyhoundy denně. Personál je naučen na pravidelný program, který se úzkostlivě dodržuje. Charlie má spočítáno, že alespoň 15 minut je třeba věnovat každému psovi na základní péči. „Když máme opravdu hodně práce tak trochu zkrátíme čas, který věnujeme odpočívajícím psům a psům v důchodovém věku, případně některý den péči vynecháme. Ale, když se to přihodí tak na sto procent vše vynahradíme další den.“

Péče o srst

U každého psa nejprve použijeme štětinový kartáč na důkladné vyčesání. Jestliže je pes špinavý, tvrdý štětinový kartáč odstraní suché bláto. Na dokončení vyčesávání se pak použije měkký štětinový kartáč. Každý trenér zdokonaluje vlastní postup práce po svém, ale nejdůležitějším bodem této práce je projít každou část těla psa. Z tohoto důvodu je logické začínat od hlavy a posunovat se k zadní části těla. „Když vyčesáváte srst tak můžete pečlivě zkontrolovat stav kůže a pak i celkovou kondici srsti. Psí kožich je velmi důležitým ukazatelem zdraví psa, takže pro něj nemůžete udělat nic lepšího. Můžete snadno najít všechny neobvyklé otoky nebo rány na těle nebo cokoliv, co se vymyká běžnému stavu. Když víte co je normální u každého greyhounda, najdete velmi rychle bod, který nám ukazuje nějakou poruchu.“ Na závěr vyčesávání se použije speciální rukavice a srst se potom rozzáří, protože dojde k odstranění zbývajících chlupů vypadlých z kožichu. Rukavice funguje jako masáž a působí zároveň na zlepšení prokrvení.

Koupání

V létě jsou psi koupáni přibližně každé tři týdny. Litá železná vana vyřazená z Charlieho domu tvoří ideální psí koupelnu. Po vykoupání jsou psi vytřeni do sucha osuškou a dosušeni fenem na vlasy. „Mám rád, když jsou psi pravidelně koupáni, velmi je to osvěží. Pro psy, kteří žijí v kennelech, je to zvláště důležité.“

Velká část Charlieho tréninkové strategie je založena na tom, že věří, že se psi musí cítit dobře a to potom i podpoří jejich výkon v závodě. To je i důvod, proč bude koupat své psy dva až třikrát denně před velkým finálem.

V zimě je koupání omezeno na minimum. Místo toho se psi třou mokrou houbou namočenou v teplé vodě. Osvěží to jejich srst, ale neriskuje se možnost prochladnutí v případě, že by pes byl kompletně promočený.

Oči

Oči je třeba prohlédnout zevrubně. Měli by být jasné a jiskřivé, bez příznaku nějakého výtoku. Je třeba jemně stáhnout spodní oční víčko a neměl by tam být žádný příznak začervenání nebo zánětu.

Nos

Nos by měl být čistý, na povrchu tvrdý-hrubý a z nosních dírek by neměl vytékat žádný výtok. Mokrý nos však může být jen příznakem toho, že si pes svůj nos hodně olizuje.

Uši

Uši mají být kontrolovány, aby se zjistilo, že jsou čisté a nepáchnou. Charlieho personál kontroluje uši denně a stále je čistí vatičkou namotanou na špejli, namočenou v roztoku vody a TCP. Nadměrná špína a ošklivý zápach indikuje ušní infekci.

Péče o zuby

Dieta, kterou se krmí na Mudros, je hodně měkká, takže denní čištění zubů je základní prevence proti hromadění zubního kamene a proti výskytu zánětu dásní. „Používáme směs vody, peroxidu a zubní pasty a čistíme zuby dlouhým zubním kartáčkem. Psi jsou zvyklí mít zuby čisté a nezdá se, že by jim tato péče nějak vadila. Dále Charlie věří, že morkové kosti pomáhají udržovat zuby v dobrém pořádku, takže je psům čas od času dává. Čistíme psům zuby každý den, ale přesto se stane, že začne růst zubní kámen, který se těžko odstraňuje. V tomto případě dostane pes okamžitě morkovou kost. V případě, že jsou ubytováni dva psi spolu, je třeba druhého psa přemístit až do doby, než je kost snědena.

Péče o nohy

Péče o nohy je životně důležitá pro každého dostihového greyhounda. Nehty i nášlapové polštářky musí být kontrolovány denně a též musí být řádně ošetřeny po dostihu. „Když pes přijde po dostihu zpět, umyjeme mu nohy ve vodě a kartáčem odstraníme písek z okolí nehtů. V zimním období je v písku také sůl a to může zapříčinit potíže v okolí nehtů. Záleží samozřejmě na druhu písku který se používá. Hrubější písek je příčinou obrušování šlapek. V kennelech jsou chodidla prohlédnuta a vyčištěna, je to součást celkové pečovatelské práce. Charlie používá malý kartáček k čištění mezi nehty a mezi prsty, to mu také dává příležitost zkontrolovat praskliny vzniklé na kůži na šlapce. Nehty musí být udržovány krátké. Dlouhé nehty snadno zaviní zranění. Jestliže greyhound pravidelně běhá na hrubém povrchu, je třeba na délku nehtů pravidelně dohlížet.

Jsou dva způsoby, jak zkracovat nehty. Můžete použít štípací kleště na nehty nebo použít pilník. Je důležité, aby nedošlo k zkrácení až na živé maso nehtu. Je to dobře vidět, když jsou nehty bílé, ale není nic vidět pokud jsou nehty tmavé. Jestliže stříháte příliš rychle a neopatrně, dojde k velikému krvácení. Pro psa to je také nepříjemné a ten se potom příště bude ošetřování nehtů bránit. „Já učím svůj personál používat pilník. Práce trvá sice poněkud déle a to se může zdát nepříjemné, ale nedochází pak k poranění nehtů. Když získáte cit pro stříhání nehtů, můžete odstříhnout špičku nehtu a zbytek pak odpilovat.

Masáž

Umění masáže je důležitá část přípravy psa na dostih. Trenéři používají různé metody, ale podstatou zůstává přirozená důvěra ve formu této terapie. „Byl to Joe Booth, který mi poprvé ukázal jak masírovat greyhounda“ říká Charlie. „Sledoval jsem ho, jak pracuje na psovi, a naučil jsem se to od něho. Nástroje tohoto řemesla jsou velmi jednoduché. Masírovací olej a šikovný pár rukou. Technika práce závisí na pevných rukou, které jsou ale velice citlivé ke svalům. Konce prstů by se měli dostávat do hloubky svaloviny. „Myslím, že pomáhá, když si v průběhu masáže představíte, jak sval vypadá.“

Hlavní výhoda a cíl masáže je zlepšit krevní zásobování ve svalech. Masáž je také užitečná ve smyslu odhalení různých bolístek a drobných poranění. Charlie má dřevěnou desku v místě, kde psi ošetřuje. To mu dává možnost dobře pracovat i na spodní straně těla a nenadře se tak při práci. Psům se masáž líbí, dalo by se říci, že jsou ochotni stát celý den pokud budou stále masírováni. Charlie si spočítal, že úplná masáž psa trvá kolem dvaceti minut. Práce na psovi by se měla odehrávat doma a nikoliv na dráze. Jestliže má pes křeče, použije se rychlé tření, které ale není tím, co vede k vrcholovému výkonu. Můžete vidět některé trenéry, kteří dávají celou svou energii do masáže psa před tím, než jde na start. „Já si myslím že by toho měli nechat, protože je to trochu pozdě.

Lze tedy souhrnem říci, že greyhound by měl dostat důkladnou masáž den před během a znovu ráno před během.

Péče po dostihu

Jestliže pes běžel závod, měl by být následující ráno důkladně prohlédnut. „Samozřejmě, že když má pes zjevné zranění, je ošetřen okamžitě jak doběhne. Dále pak máme podrobnou kontrolu každého psa po dostihu, následující ráno a to bez ohledu na to, jak pes zaběhl. Charlie proběhne rukama po celém těle psa a ohne a natáhne všechny klouby, aby zjistil, zda pes necítí nějakou bolest. Specielní pozornost je věnována prohlídce všech čtyř chodidel a nehtům. To vede k tomu, že se ujistíme zda opravdu nedošlo k jakémukoliv zranění. Písek může být opravdu dráždivý a základem je opravdu důkladně umýt nohy.

Rádce jak krok po kroku provádět masáž

Charlie postaví psa na dřevěnou podložku tak, aby měl přední nohy výše. Podložka je umístěna v takové výšce, aby se masírující osoba nemusela tolik shýbat. Začne se tím, že si nanesete masážní olej na ruce a pak si ho důkladně vetřete do dlaní. Začnete od krku a důležité je citlivě pracovat prsty. Přejdete na záda a pokračujete na spodní straně hrudníku. Tam se musí pracovat obzvláště citlivě. Přejdete na část zad, kde jsou ledviny. Je důležité mít stále dobře namazané ruce olejem. Pokračuje se na svaly zadních končetin. Tam se pak přesunete až na spodní část nohou.ke šlapkám.

Kontrola po dostihu

Ráno po dostihu je celý pes důkladně prohlédnut. Hledají se bolestivá místa nebo zranění. To zahrnuje ohýbání a natahování všech kloubů a prohmatání celého těla krok po kroku.