Greyhound industry

List č. 58, Květen 2006

Vydavatel: John Whiriskey, Paul McCarthy, Teagasc Mellows Development Centre, Athenry, Co. Galway.Toto je jeden ze série listů o případných ziskových aktivitách. Všechny listy jsou dostupné na Advisory Section, Teagasc

Teagasc Fact Sheets poskytují stručný přehled daného tématu. Další detailní doporučení by měla být vždy vyhledána z odpovídajících zdrojů.

Úvod

Chovatelé a šlechtitelé greyhoundů jsou nedílnou součástí irského venkova a přesto, že tvoří pouze relativně malý segment irského zemědělství, jako celek jsou důležitou částí živočišného sektoru.

Dostihy greyhoundů byly v Irsku představeny v roce 1927. Celkově je v Irsku 17 dostihových tratí. Osm z nich je plně ve vlastnictví Irish Greyhound Board (IGB), ostatní jsou vlastněny soukromými společnostmi. Rozvoj greyhound industry byl omezen z důvodu relativě nízké ziskovosti hlavních chovatelů z uskupení Chovatelů a šlechtitelů greyhoundů. V současné době je v Irsku přebytek greyhoundů. Chov greyhoundů je podporován Ministerstvem zemědělství jako alternativní způsob podnikání.

Systém alternativního podnikání (Alternative Enterprises Scheme - AES) poskytuje finanční pomoc za účelem výstavby zařízení pro chovatelství zvířat, která jsou mimo hlavní proud irského zemědělství jako například greyhound. Informace může být získána z Agrární divize irského Ministerstva zemědělství.

Trh

Dostihová „greyhound industry“ v rámci irské ekonomiky je ceněna na více než 300.000.000€ ročně a sektor si udržuje mimořádný růst. V Irsku navštěvuje dostihy greyhoundů týdně průměrně 26.500 fanoušků. Irský výbor pro greyhoundy (Irish Greyhound Board - IGB), spolu s britským, americkým a australským výborem pro greyhoundy v současné době provozují nejbohatší dostihy greyhoundů ve světě – světový šampionát v ceně 1.000.000€, který přispěje k dalšímu rozvoji tohoto odvětví. V Irsku je registrováno přibližně 20.000 štěňat ročně. Zakládání fondů napomáhá implementaci zlepšení v mnoha aspektech odvětví, což může maximalizovat výnosy chovatelů za jejich úsilí a investice.

Chovatelství

Na rozdíl od ostatních zemí, kde převažuje velkochovatelský typ chovných a dostihových stanic, jádro irského chovatelství vychází z malých, na částečný úvazek pracujících, vlastníků a chovatelů.

Profil typického irského chovatele je následující: malý zemědělec nebo obyvatel venkova s jednou až třemi chovnými fenami, který poté může prodat 8-12 týdenní štěňata ostatním vlastníkům. Štěňata jsou vychovávána až do dostihového věku. Poté greyhoundi závodí, aby demonstrovali své schopnosti za účelem dalšího prodeje nebo exportu. Mnoho zemědělských rodin je zapoje do chovatelství tak, že koupí nebo vlastní fenu z dobrého vrhu, která rodí mladé psy. Mnozí se rozhodnou zapojit se do chovatelství greyhoundů v rámci sydikátu. Sydikát je skupina čtyř a více členů, kteří společně vlastní greyhoundy a kteří si mezi sebou rovnoměrně dělí náklady a zisky spojené s vlastnictvím.

Nákup greyhounda

Nadcházející prodejní aukce greyhoundů jsou k nahlednutí na www.igb.ie, štěňata a mladí psi určení k prodeji jsou inzerováni na www.greyhounds.ie, kde taktéž můžete inzerovat vy. Štěňata, mladí psi a dostihoví psi k prodeji jsou inzerování v týdenících jako například „Sporting press“ a "Greyhound weekly“.

Profil

Dostihoví greyhoundi se mohou lišit ve velikosti a hmotnosti od 25 do 40 kg. Feny jsou v průměru o 4 až 7 kg lehčí než psi. Průměrná délka života greyhounda je 12 až 14 let. Greyhound je přátelský a poslušný a může být velmi oddaný k těm, které zná a kterým věří. Greyhound je schopen běžet až 60km/h při plné rychlosti. Je 18. nejrychlejším suchozemským savcem a rozeným závodníkem. Obecně dosahuje greyhound sportovního vrcholu ve věku 21/2 až 31/2 let. Mladí psi zahajující svou kariéru se budou pravděpodobně zlepšovat s věkem a zkušenostmi a někteří si udrží formu mnohem delší dobu než ostatní v závislosti na tréninkovém řežimu a četnosti zranění. Pokud se greyhound zraní výsledek závisí na rozsahu zranění. Zatímco většina zranění může být léčena, v některých případech může být vhodnější zvážit budoucnost psa jako chovného nebo jako domácího mazlíčka.

Výchova

Greyhound je v první řadě sprinter a měl by mu být poskytnut výcvik a dostatek pohybu jinak se stane neklidným a znuděný. Výcvik a dostatek pohybu je životně důležitý pro správný růst a vývoj greyhounda. Greyhound by měl být odblešen a od odčerven několikrát ročně. Je velmi náchylný ke svalovým zraněním a zraněním kostí. Štěňata, mladí psi a dospělí greyhoundi by měli být krmeni stravou s vysokým obsahem proteinů kvůli zajištění správného vývoje. Kompletní krmiva jsou dostupná na trhu.

Pořizovací náklady a zisk

Náklady na greyhounda ovlivňuje více faktorů včetně věku, pohlaví, výchovy a vzhledu. Je obtížné rozpoznat, jestli kupujete dobrou chovnou fenu, kde často vhodnost ke křížení s určitým chovným psem rozhoduje o kvalitě potomstva. Náklady na greyhounda závisí na chovu. Cena za greyhounda se pohybuje v rozmezí od 300€ až do 20.000€ za některé výjimečné dostihové greyhoundy.

Trénink dostihového psa může být zajištěn vlastními silami nebo může být zvolena možnost odeslat psa k profesionálnímu trenérovi. Bylo vydáno mnoho knih o tréninku, stravě a péči o dostihového greyhounda. K dispozici jsou obdobé knihy s tematikou výchovy a péče o štěňata.

Je vhodné najít trenéra v oblasti, kde pes bude pravděpodobně běhat většinu dostihů. S tím spojené náklady se mohou lišit, nicméně odpovídající odhad se pohybuje mezi 50€ až 80€ týdně. Další malé náklady jsou spojené se startovným na dostihy atd. Startovné na malé dostihy je kolem 10€ a na větší kolem 40€.

Greyhoundi začínají s dotihy od 18 měsíců věku a pokračují až do věku kolem 4 let.

Více než 70 dostihů ročně v Irsku vyplácí první cenu od 6.350€ a více. Nicméně existuje mnoho možností vyhrát menší částky, od 250€ výše.

Nákup greyhounda 3.000€
Trenér 60€ týdně
Startovné 10€